חדשות בחקלאות, טבע וסביבה 

 
 
 
 
על רקע אי הסכמות: הופסקו חיסוני עדרי צאן ובקר בנגב
 
היוזמה לחיסון בעלי החיים נגד מחלת הברוצולוזיס הידועה בשם 'קדחת מלטה' ופוגעת גם בבני אדם, הסתיימה בטרם עת. הרקע להחלטה - אי הסכמות בין הנהלת משרד החקלאות לוועד עובדי השרות הווטרינרי שמתנגד להעסקת רופאים ועובדי מעבדה באמצעות שירותי מיקור חוץ
 
מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  29-11-2017
 

צילום: אסף בלחסן

משרד החקלאות הודיע למשרדי הבריאות והאוצר כי הוא נאלץ להפסיק את המבצע למזעור מחלת הברוצולוזיס בנגב בטרם עת. הרקע להחלטה הוא אי הסכמות בין הנהלת המשרד לוועד העובדים באשר להעסקת רופאים וטרינריים חיצוניים לטיפול במחלה.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק

ברוצלוזיס היא מחלה הנגרמת מחיידק הברוצלה ומועברת מבעלי חיים לבני אדם באמצעות מגע עם בעל חיים נגוע או עקב צריכה של מוצרי חלב לא מפוסטרים. המחלה פוגעת בעיקר בצאן בגמלים ובבקר.

בבני אדם קרויה המחלה "קדחת מלטה", ותסמיניה יכולים להיראות כמו שפעת קלה, אך היא עלולה גם להתבטא בתחלואה קשה, כדוגמת פגיעה במערכות גוף שונות, עקרות בקרב גברים, הפלות בקרב נשים, נכות, ובמקרים נדירים אף למוות.

בבעלי חיים, חיידק הברוצלה גורם להפלות בקרב כבשים ועזים הרות ולפגיעה בפוריות בקרב הזכרים. יש להדגיש כי צאן הנגוע במחלה, אינו מראה סימנים קליניים ולכאורה נראה בריא. המחלה בצאן אינה ניתנת לטיפול לאחר ההדבקה, ומניעתה מתאפשרת רק על ידי חיסון הנקבות בגיל צעיר ולפני ההידבקות.

על פי נתוני משרד החקלאות, בשנת 2016 חלו 452 בני אדם במחלת הברוצלוזיס, ובשנת 2017 חלו עד לחודש נובמבר 308 בני אדם.כדי למזער את התפרצות המחלה בבני אדם ובצאן, יזמו משרד החקלאות ומשרד האוצר לפני כשנתיים מבצע למזעור היקפי המחלה, מתוך הבנה כי טיפול שוטף ושגרתי אינו יכול לסייע להתמודדות עם התפרצותה. לטובת העניין, הקציב משרד האוצר 50 מיליון ₪ ששימשו למבצע ממוקד בנגב.

כיוון שכוח האדם של השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות אינו יכול לספק את צרכי המבצע, שכר המשרד במיקור חוץ שירותי רופאים וטרינרים, עובדי מעבדה ועוד.

במשרד החקלאות מציינים, כי ועד עובדי השירותים הווטרינריים נלחם לכל אורך הדרך בהתקשרות זו לטובת המבצע, והנושא אף הגיע לבית הדין לעבודה.

לפני כשנה, חייב בית הדין לעבודה את הצדדים להגיע להסכמות בטרם תחודש ההתקשרות עם קבלן מיקור החוץ. ''לאור סירובו של הוועד להעסיק עובדים במיקור חוץ לטובת המשימה המיוחדת, נאלץ המשרד לסיים את ההתקשרות להעסקת עובדי מיקור החוץ, מה שהביא לסיום המבצע בטרם עת'' אומרים במשרד החקלאות.

ד"ר שלמה גראזי, מנהל השירותים הווטרינריים (בפועל) במשרד החקלאות: "לאור חוסר ההסכמות בין הוועד להנהלת המשרד, אני נאלץ בלב כבד להפסיק את מבצע מזעור מחלת הברוצלוזיס. משרד החקלאות יחזור למתכונת הפעילות הרגילה בנושא, שכוללת שירותי חיסון עדרי צאן ובקר. כולי תקווה שימצא הפתרון לחזור ולהפעיל את המבצע החשוב הזה, כדי לשמור על בריאות הציבור ובעלי החיים מפני המחלה".
 
 
 
 
 
 

 דף הבית  •  יעוץ חקלאי  •  תיירות כפרית  •  חדשות בחקלאות טבע וסביבה  •  מודעות - לוח חקלאי  •  דרושים בחקלאות  •  אינדקס אתרים חקלאיים  •  גינון ונוי  •  מתכונים  •  שרות מנויים חינם  •  RSS  •  לפורטל החקלאי באנגלית