חדשות בחקלאות, טבע וסביבה 

 
 
 
 
אוכלוסיית הצבאים בנגב ובערבה שומרת על יציבות
 
תוצאות הספירה השנתית באזור הדרום מצביעות על מצב יציב של אוכלוסיית צבאי הנגב, עם גידול ניכר באזור נחל פארן. בנחלים קצב וחיון נרשמה ירידה משמעותית במספרם. ''בחלק מהאזורים ישנו חשש ממשי לעתידם לאור לחצי בנייה ופיתוח תשתיות מואצים'' אומרים ברשות הטבע והגנים
 
מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  30-10-2017
 

צבאי נגב בשמורת עברונה, צילום: גל ביסמוט - באדיבות רשות הטבע והגנים

אוכלוסיית הצבאים בנגב ובערבה, המוגדרת כמין המצוי בסכנה, נמצאת במצב יציב - כך עולה מתוצאות ספירת הצבאים שנערכה בימים האחרונים על ידי מחוז דרום של רשות הטבע והגנים באזור הנגב והערבה. השנה נספרו 1,151 צבאים לעומת 1,158 בשנת 2016.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק

צבי הנגב, הוא אחד משלושת מיני הצבאים הקיימים בישראל, בהם צבי-ישראלי וצבי-שיטים. הצבאים בנגב ובערבה שוכנים באזורים מדבריים פתוחים - מהנגב המערבי וחוף ים המלח ועד אילת, במישורים ומדרונות ההר.

מלבד היופי הטמון במפגש עם צבי בטבע, לצבי כיונק גדול, חשיבות בשמירה על המערכת האקולוגית - אוכלוסייה גדולה ויציבה של צבאים אוכלת צמחים ומפיצה את הזרעים של הצמחים, כולל עצי השיטה שכל כך חשובים למערכת האקולוגית במדבר, מעצבת את נוף הצומח ומשפיעה על הרכב המינים.

האזור בו חל גידול בולט יחסית בצבאים שנספרו הוא נחל פארן, מערבית לכביש 40, בו נספרו 130 צבאים לעומת 118 בתקופה המקבילה אשתקד. לעומת זאת, האזור בו ישנה ירידה במספר הצבאים הוא אזור הנחלים קצב וחיון - שם נספרו רק 130 צבאים לעומת 177 בשנה שעברה.

ריכוז הצבאים הגדול ביותר בנגב ובערבה נמצא באזור צניפים ציחור, שם נספרו 331 צבאי נגב, לעומת 326 צבאים שנספרו ב-2016.


ספירת הצבאים השנתית בנגב, צילום: גיל ביסמוט - באדיבות רשות הטבע והגנים

אזורים בולטים נוספים הם: שמורת טבע עברונה שם נספרו 246 צבאי נגב (לעומת 231 אשתקד), האזור בין כביש 40 לכביש 90 שם נספרו 192 צבאים (לעומת 193 אשתקד) בשמורת החי בר 54 צבאים (לעומת 44 אשתקד) ובאזור מטווח 90 דרום ושיזף, שם נספרו 68 צבאים (לעומת 69 אשתקד).

ד"ר אסף צוער, אקולוג מחוז דרום ברשות הטבע והגנים: "ניטור אוכלוסיית צבאי הנגב במחוז דרום נערך אחת לשנה, כחלק ממעקב ארוך טווח אחר האוכלוסיות. באמצעות המעקב אנו מקבלים אינדיקציה ליעילות הפעולות שלנו בשטח אל מול האיומים הרבים עימם מתמודדים צבאי הנגב ובכלל, בהם לחצי בנייה ופיתוח תשתיות מואצים המצמצמים את מרחבי המחיה של הצבאים, איומי ציד לא חוקי, איסוף לא חוקי ופסול של עופרים, דריסות ולחץ טריפה גבוה כתוצאה מעליה בגודל אוכלוסיות טורפים והכלבים המשוטטים''.

צוער מסביר כי, "באזור בו חל קיטון במספר הצבאים שנספרו כגון נחלי קצב וחיון, יש להתעמק ולשים דגש כדי לבחון את ההשפעות והאיומים השונים על מצב אוכלוסיית הצבאים באזור ולפעול בהתאם. לדוגמא, מצפון לשמורת עברונה משלימים בימים אלו את הקמת שדה תעופה רמון וגדר הגבול עם ירדן. אנו צופים כי הפעלת שדה התעופה והגדלת נפח תנועת הרכבים על כביש 90 תביא לתנועת אנשים רבה ולפגיעה בקישוריות של השמורה לשמורת החי בר שמצפון. בנוסף על כל זה, מתוכננים שטחי חקלאות בצמוד לשמורת עברונה ולהערכתנו תהיה לכך השפעה שלילית על מצב הצבאים באזור וזה גם משהו שנצטרך להתעמק בו''.

צוער מסכם ואומר כי רשות הטבע והגנים תמשיך בכל הכוח עם כל המשאבים הקיימים לאורך השנים הבאות על מנת לשמור על אוכלוסיית הצבאים באזור זה ובכלל. בין היתר באמצעות פעולות פיקוח ואכיפה, הסברה, מחקר, הקמת תשתיות תומכות כמו מעברים אקולוגיים ושמירה על שטחים פתוחים לצד קידום הכרזות שמורות טבע.
 
 
 
 
 
 

 דף הבית  •  יעוץ חקלאי  •  תיירות כפרית  •  חדשות בחקלאות טבע וסביבה  •  מודעות - לוח חקלאי  •  דרושים בחקלאות  •  אינדקס אתרים חקלאיים  •  גינון ונוי  •  מתכונים  •  שרות מנויים חינם  •  RSS  •  לפורטל החקלאי באנגלית