חדשות בחקלאות, טבע וסביבה 

 
 
 
 
הממשלה אישרה הקמת רכבל בין נצרת להר תבור
 
הרכבל יעבור בדרך הבשורה, בנתיב של ששה קילומטרים המחבר בין נופים ייחודיים ואתרים היסטוריים בתוואי שבין העיר נצרת עילית ועד לשיפולי הר התבור. שר התיירות: ''בשורה גדולה לתושבי הגליל ולמבקרים הרבים בו מהארץ ומחו''ל''
 
מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  03-09-2017
 

הר התבור, צילום: דורון לב - הפורטל לחקלאות טבע וסביבה

הממשלה אישרה היום (א') הקמת רכבל תיירותי בדרך הבשורה, בנתיב המחבר בין אתרים היסטוריים בתוואי שבין שטחה המוניציפאלי של נצרת עילית ועד לשיפולי הר התבור לאורך של כששה קילומטרים.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק

להר תבור יש היסטוריה עשירה וחשיבות במסורת היהודית, הנוצרית והמוסלמית ולכן הוא מהווה מוקד משיכה מרכזי למיליוני תיירים מרחבי העולם. בנוסף, בשל יופיו הייחודי של אזור זה, ישראלים רבים פוקדים אותו לאורך ימות השנה.

הפרויקט התיירותי יצא לדרך בשיתוף פעולה בין שר התיירות יריב לוין, השר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל אריה דרעי ועיריית נצרת עילית. לצורך ביצוע התכנון ההנדסי יתקצב משרד התיירות סך של עד 600,000 ₪ והמשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל סך של עד 400,000 ₪.

הפעלת הרכבל תתבצע ע"י גורם בעל ניסיון, שייבחר בהתאם לתקנות חובת המכרזים, לנהלים ולהנחיות. ההפעלה ותחזוקת הרכבל תתאפשר באמצעות גביית תשלום עבור השימוש בו.

ממשרד התיירות נמסר כי בשנים האחרונות קיבלה ממשלת ישראל מספר החלטות אסטרטגיות לחיזוק ולעידוד התיירות לאזור הצפון על ידי תיירות הפנים והן על ידי התיירות הנכנסת. לצורך כך נדרש להוסיף אטרקציות ייחודיות, שתעודדנה את הגברת תנועת התיירות לאזור זה, ושתסייענה לחיזוק הכלכלה ותספקנה מקומות עבודה רבים נוספים לתושבי האזור. רכבל מסוג זה פועל בהצלחה רבה בערים שונות בעולם ומהווה גורם משיכה ממדרגה ראשונה בערי תיירות.

שר התיירות יריב לוין: ״הרכבל יעשיר את חווית התייר ויביא לכך שתנועת התיירות הגדולה של תיירי חוץ, המגיעים לעיר נצרת - תגיע גם לנצרת עילית ותפתח את כלכלת העיר. רכבל תיירותי באזור זה, בתוואי שבין נצרת עילית לשיפולי הר תבור, ישמש עוגן תיירותי מרכזי ויסייע במשיכת תיירים רבים מהארץ ומהעולם. הרכבל יהווה אטרקציה תיירותית ייחודית, שממנו ניתן יהיה לצפות על האתרים והנופים הייחודיים מהגובה, תוך כדי נסיעת הרכבל, וכך תשודרג חווית התייר והנגישות התחבורתית".

השר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, אריה דרעי: "הגליל בכלל ורכס הרי נצרת בפרט, הוא אזור שבו שזורה בכפיפה אחת, היסטוריה עשירה ומסורות עתיקות. הרכבל הוא בשורה גדולה לתושבי הגליל ולמבקרים הרבים בו - תיירים מהארץ ומחו״ל. המשרד ימשיך לפעול להעצמת מיזמי תיירות חשובים מעין אלה".

ראש עיריית נצרת עילית, רונן פלוט: ״מדובר בפרויקט מחולל שינוי בקנה מידה היסטורי במושגים של נצרת עילית. הוא יקפיץ את העיר חזק קדימה ויכניס אותה בבת אחת למפת התיירות, תוך מינוף האזור כולו. בשם תושבי נצרת עילית אני מבקש להודות לשר התיירות יריב לוין, שהרים את הכפפה, ולשר לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל אריה דרעי, שנרתם והתגייס למען העיר והגליל״

לפי סקר תיירות נכנסת של משרד התיירות, לשנת 2016 30% מהתיירים מבקרים בנצרת ו-36% מהתיירים מבקרים באזור הגליל התחתון וסובב כינרת. המשמעות היא, שמעל מיליון תיירים, בעיקר בעלי אופי צלייני, מטיילים מדי שנה באזור נצרת והכינרת. אזור זה מאופיין בכנסיות ובריבוי אתרים בעלי אופי צלייני, לרבות הר תבור, הר האושר, שבילי הליכה (דרך הבשורה) ועוד.

עוד נמסר ממשרד התיירות כי על פי נתוני הלמ"ס, בעיר נצרת לנים כ-90 אלף תיירים בשנה, המייצרים כ-220 אלף לינות בבתי מלון. מספר ימי השהייה הממוצע בנצרת וסביבתה הוא 2.5 לילות (כ-3 ימים). נוסף על כך, קיים אכסון מסוגים אחרים, בהם לנים התיירים אשר אינם נכללים בנתוני הלמ"ס. תיירות הפנים לאזור מוסיפה ביקוש ללינות בערים טבריה (כמיליון לינות של חצי מיליון ישראלים – ממוצע שני לילות לישראלי) ובנצרת (כ-100 אלף לינות של כ-60 אלף ישראלים). כמו כן יש באזור אפשרויות לינה בצימרים וביישובים הכפריים.

בנוסף לכך, על פי סקר תיירות פנים משנת 2012 (האחרון שבידי משרד התיירות) אזור הצפון הוא האזור המועדף על כשליש מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל. כ-80% מאוכלוסייה זו בוחרים מדי שנה לנפוש בצפון ובסך הכל נופשים בצפון מדי שנה כ-2.5 מיליון תיירים ישראלים.
 
 
 
 
 
 

 דף הבית  •  יעוץ חקלאי  •  תיירות כפרית  •  חדשות בחקלאות טבע וסביבה  •  מודעות - לוח חקלאי  •  דרושים בחקלאות  •  אינדקס אתרים חקלאיים  •  גינון ונוי  •  מתכונים  •  שרות מנויים חינם  •  RSS  •  לפורטל החקלאי באנגלית