חדשות בחקלאות, טבע וסביבה 

 
 
 
 
דרך רומית רחבה ומרשימה בת 2000 שנה נחשפה באזור בית שמש
 
הדרך באורך של קילומטר וחצי, השתרעה לרוחב של עד 6 מטרים, וככל הנראה נועדה לקשר את היישוב הרומי באזור בית נטיף עם הדרך הראשית לירושלים – דרך הקיסר, אשר ממנה נמשכו דרכים כפריות שהובילו אל היישובים – יצרני הסחורות החקלאיות
 
מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  07-03-2017
 

צילום אווירי של הדרך הרומית, צילום: חברת גריפין צילום אווירי - באדיבות רשות העתיקות

דרך רחבה ומרשימה מהתקופה הרומית מלפני 2,000 שנה, במצב השתמרות יוצא דופן, נחשפה בחודש פברואר האחרון בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות ברמת בית שמש .

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק

"הדרך שגילינו, אשר עברה לפני 2,000 שנה בנתיב הדומה לזה של כביש 375 היום, השתרעה לרוחב של עד 6 מ', ונמשכה לאורך של כ-1.5 ק"מ'' אומרת אירנה זילברבוד, מנהלת החפירה מטעם רשות העתיקות. ''הדרך נועדה, ככל הנראה, לקשר את היישוב הרומי שהתקיים באזור בית נטיף, עם הדרך הראשית – 'דרך הקיסר'. דרך זו, הייתה למעשה ציר מרכזי אשר קישר בין היישובים הגדולים אלאותרופוליס (בית גוברין) וירושלים''.


מנהלת החפירה אירנה זילברבוד באתר, צילום. חברת גריפין צילום אווירי - באדיבות רשות העתיקות

לדברי אירנה זילברבוד, את סלילת 'דרך הקיסר' מקובל לתארך לזמן ביקורו של הקיסר הדריאנוס בארץ, סביב שנת 130 לסה"נ, או מעט מאוחר יותר, לזמן דיכוי מרד בר כוכבא בשנים 132 – 135 לסה"נ. הימצאותה של אבן מיל (אבן המסמנת מרחקים), הנושאת את שמו של הקיסר הדריאנוס, אשר נתגלתה בעבר בסמיכות לדרך, מהווה חיזוק להשערה זו.

בין אבני הדרך נתגלו מטבעות שונים - מטבע מהשנה ה-2 למרד הגדול - שנת 67 לספירה, מטבע המתוארך לתקופה הרומאית, מטבע של נציב יהודה פונטיוס פילאטוס משנת 29 לספירה, ומטבע של אגריפס הראשון משנת 41 לספירה, שנטבע ירושלים.


מטבעות העתיקים שנמצאו לצד הדרך הרומית. צילום: קלרה עמית - רשות העתיקות

עד לפני 2,000 שנה היו רוב הדרכים בארץ, למעשה, שבילים לא ממוסדים. בתקופה הרומית, כתוצאה ממסעות צבאיים ואחרים, החלה רשת הדרכים הארצית והבינלאומית להתפתח באופן שלא הוכר עד אז. הממשל הרומי הבין היטב את חשיבות הדרכים למהלך התקין של האימפריה.

מהדרכים הראשיות - דוגמת 'דרך הקיסר', נמשכו דרכים כפריות אשר הובילו אל היישובים – יצרני הסחורות החקלאיות. הדגן, השמן והיין, שהיו יסודות המזון העיקריים, הובאו מכפרי האזור בדרכים הכפריות, דרך הדרכים הראשיות, ומשם - לעבר השווקים הגדולים בארץ ואף מחוץ לה.


עבודות החפירה של הדרך הרומית. צילום: אסף פרץ  - רשות העתיקות

עמית שדמן, ארכיאולוג מחוז יהודה ברשות העתיקות, מסר ש"הדרך הקדומה עברה בסמוך ל'שביל ישראל' של היום ואנחנו מאמינים כי היא תעורר ענין בקרב המטיילים. רשות העתיקות וחברת מי שמש הסכימו כי הדרך תשומר באתרה, לרווחת הציבור".

החפירה נערכה יחד עם תלמידות אולפנת "אמי"ת נגה" מבית שמש, במסגרת העבודות להנחת קו מים ברמת בית שמש בסמוך לכביש 375, ביוזמת תאגיד המים מי שמש.


בנות אולפנת "אמית נגה" שהתנדבו בחפירה. צילום: אירנה זילברבוד - רשות העתיקות
 
 
 
 
 
 

 דף הבית  •  יעוץ חקלאי  •  תיירות כפרית  •  חדשות בחקלאות טבע וסביבה  •  מודעות - לוח חקלאי  •  דרושים בחקלאות  •  אינדקס אתרים חקלאיים  •  גינון ונוי  •  מתכונים  •  שרות מנויים חינם  •  RSS  •  לפורטל החקלאי באנגלית