חדשות בחקלאות, טבע וסביבה 

 
 
 
 
ראשון מסוגו בעולם: מכון מחקר ים המלח
 
מחר יושק 'מכון מחקר ים המלח' במבנהו הייחודי למרגלות המצדה. המכון יפתח את שעריו לחוקרים מהארץ ומהעולם, אשר יעסקו בחקר תנאי קיצון ואיכויותיו יוצאות הדופן, המאפיינות את ים המלח וסביבתו. כמו כן בתחומי הגיאולוגיה, זואולוגיה, ארכיאולוגיה ועוד. מועצה אזורית תמר: ''מדובר במרכז שיהווה בית למחקרים פורצי דרך''
 
מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  21-11-2016
 

מכון מחקר ים המלח, צילום: באדיבות מועצה אזורית תמר

במרחב ים המלח מתקיים מגוון עצום של תופעות טבע ייחודיות בקנה מידה עולמי, ובשל היותו כזה, הוא מהווה מוקד משיכה לחקירה ודרישה. מחר (ג') יחנך 'מכון מחקר ים המלח' למרגלות המצדה, שעתיד להוות מרכז לחוקרים מכל העולם ולמחקרים פורצי דרך בתחומי הסביבה, מחייה בתנאי קיצון בתחום הגיאולוגיה, מזג האויר, זואולוגיה, ארכיאולוגיה, בריאות ועוד.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק

המכון הוקם על ידי מועצה אזורית תמר בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת תל אביב, מו"פ ים המלח והערבה, קרן פורטר, קרן יק"א והמשרד לשת"פ איזורי. מדובר בבנייה והיערכות שנמשכה כ-5 שנים במאמץ משותף של הגופים והמועצה האזורית תמר בכדי למצות את ייחודיות תנאי האזור.

במסגרת פעילות המכון האוניברסיטאי, יושם דגש על חקר "חיים בתנאי קיצון" כתחום מחקרי חוצה תחומים (מולטי-דיסיפלינארי), שמטרתו לעזור בהתמודדות העולמית עם תופעות כאלה בעולם. תחום המחקר הייחודי כבר יוצר ענין ותשומת לב רבה בכל העולם.

המכון יפעל תוך שיתוף פעולה עם השכנים מירדן על מנת להוות חממה ראשונה מסוגה למחקרים המשותפים לשתי הסביבות האקולוגיות  - הגדה המזרחית והגדה המערבית של ים המלח.

מבנה המכון מהווה גם הוא יצירה אדריכלית מרשימה. הוא הוקם במבנה לשימור שהושלם בשנת 1963 כ"היכל תרבות מצדה" אותו חנך בשעתו נשיאה השני של מדינת ישראל, יצחק בן צבי ז"ל. המבנה המקורי אשר תוכנן בשנת 1961 נבנה כך שיצור המשכיות עם המצוק וישתלב בטופוגרפיה המייחדת את המקום.

"מדובר בפרויקט מתבקש שכן באדמת האזור, בכל סלע ונקיק מסתתרות אלפי תופעות שהמחקר אותן נחוץ לא רק ברמה הלאומית אלא יוביל לפריצת דרך בקנה מידה עולמי". אומר דב ליטבינוף, ראש המועצה האזורית תמר. "המחקרים שעתידיים לקום כאן יספקו תשובות לשאלות רבות אודות נפלאות האזור בו אנו חיים וימשכו אוכלוסייה אקדמית, מבוססת וחזקה שתתרום לצמיחה הדמוגרפית של האזור".

במסגרת הפעילות המחקרית מתקיימים כבר היום פרויקטים שונים, כדוגמת: פרויקט חיזוי רעידות אדמה על בסיס סנסורים גיאולוגיים ברשת הסלולרית ופרויקט משולב להערכת סיכונים סביבתיים, הימצאות מים ושינויי מזג אויר.

נשיא אוניברסיטת ת"א פרופ' יוסף קלפטר, מספר על שיתוף הפעולה: "אנו מקווים שמחקרים אלה ותרומתו הייחודית של המכון אכן יניבו פירות מחקריים ויישומיים לטובת האדם וסביבתו בארץ ובעולם וייצרו ענין בינלאומי נרחב, בעת הזו בה העולם מתמודד עם תופעות קיצון בתחומים רבים. לאוניברסיטת תל אביב, כגוף המחקר הגדול בישראל, השם דגש על מחקר רב תחומי ושילוב טכנולוגיות להרחבת תחומי הידע, ערך מוסף ותרומה ייחודית למכון זה".

ד"ר מירה מרכוס-קליש, מנהלת קשרי מחקר בינלאומיים באוניברסיטת ת"א, מציינת כי באוניברסיטה פורסמו כבר מאמרים של כ- 30 חוקרים בנושאי ים המלח, המשתפים פעולה עם חוקרים מכל רחבי העולם בתחומי מחקר שונים, כגון: סביבה, גיאו-פיזיקה, אסטרו-פיזיקה, הנדסה, ארכיאולוגיה ומזרח קדום, גיאולוגיה, רפואה, חקר החי והצומח, גישור בין סכסוכים, ערש התרבות האנושית, מחקר הדתות הקדומות ועוד.
 
 
 
 
 
 
 

 דף הבית  •  יעוץ חקלאי  •  תיירות כפרית  •  חדשות בחקלאות טבע וסביבה  •  מודעות - לוח חקלאי  •  דרושים בחקלאות  •  אינדקס אתרים חקלאיים  •  גינון ונוי  •  מתכונים  •  שרות מנויים חינם  •  RSS  •  לפורטל החקלאי באנגלית