חדשות בחקלאות, טבע וסביבה 

 
 
 
 
הסכם חקלאות עם אירופה: פטור ממכס לכ-95% מהייצוא
 
שגריר ישראל באיחוד האירופי, רן קוריאל, חתם על הסכם חקלאות חדש עם כריסטיאן דניאלסון, נציג שבדיה, נשיאת האיחוד. על פי ההסכם החדש, שנחתם בבריסל, 95% מהמוצרים יהיו פטורים ממכס ומהיטלים. ערך הייצוא החקלאי והמזון המעובד מישראל לאיחוד האירופי עומד על כמיליארד דולר בשנה.
 
 4-11-2009
 
ישראל ואירופה חתמו הלילה (4.11.09) על הסכם חדש לסחר בתוצרת חקלאית טרייה ומעובדת. ההסכם החדש, שנחתם בבריסל יביא להגדלה משמעותית בהיקפי הייצוא הישראלי לאירופה של תוצרת חקלאית טרייה ומעובדת.

ההסכם החדש משפר משמעותית את הנגישות של תוצרת חקלאית מישראל לאירופה ולהיפך, והוא תוצר של מו"מ שארך כשלוש שנים בהובלה של משרד החקלאות ופיתוח הכפר הישראלי בשיתוף פעולה מלא עם משרד התמ"ת.

על פי ההסכם, תתאפשר הגדלה משמעותית של יצוא ירקות ופירות טריים ומעובדים מישראל למדינות האיחוד האירופי, לרבות תבלינים ירוקים, עגבניות לסוגיהן, פרי הדר, ובמיוחד קליפים ולימונים. כן שופרה משמעותית הנגישות של תוצרת חקלאית מעובדת, לרבות שימורי ירקות ופירות ויינות.

כך לדוגמה, בזכות ההסכם החדש יתאפשר יצוא בצל, עירית, גזר, צנונית, חצילים, סלרי, תירס, בטטות ומגוון תבלינים ירוקים בפטור מכס מלא וללא הגבלת כמות. יצוא עגבניות יגדל ממכסה של 11,000 טון ללא מכס, למכסה של 33,000 טון ללא מכס. קליפים ולימונים תוגדל מכסתם מ- 39,000 טון ללא מכס ובתקופה מוגבלת, לכמות בלתי מוגבלת וללא מכס. וכן תתאפשר נגישות מלאה ללא הגבלת כמות או מכס לפירות קיץ (משמש, קיווי, אפרסק, שזיף, בננה), שעד היום אפשרויות הייצוא שלהם לשוקי האיחוד האירופי היו מוגבלות ביותר.

יצוא בשר הודו יגדל ממכסה של 1,500 טון במכס מופחת, למכסה של 4,000 במכס מופחת, יצוא בשר עוף יתאפשר ללא הגבלת כמות או מכס, לעומת המצב כיום שהינו ללא הטבות מכסיות.

על פי ההסכם החדש למעלה מ- 95% מהמוצרים החקלאיים המעובדים בסחר בין ישראל לאיחוד האירופי יהיו מעתה פטורים לחלוטין ממכס והיטלים, וכ- 80% מהתוצרת החקלאית הטרייה תהיה פטורה מכל מגבלת מכס.

להסכם זה משמעות מיוחדת לגבי החקלאות הישראלית שכן הוא יאפשר את הגדלת הפעילות בתחום זה במיוחד באזורי הפריפריה ולאורך גבולות המדינה. הסכם הנו עדכון של ההסכם אשר נחתם לראשונה בשנות ה- 70. מאז ועד היום עודכן ההסכם מספר פעמים על מנת לשקף את השינויים מרחיקי הלכת של צרכי שני הצדדים. ענפי הייצוא של ישראל אינם עוד תפוזים ופרחים. כיום סל המוצרים המוצע לצרכן האירופי הינו רחב ומגוון, וכולל מוצרי איכות טריים ומעובדים בערך ובכמויות אשר לא נראו בעבר. הצרכן האירופי מחפש את איכותו הגבוהה של המוצר הישראלי שנבדל ממתחריו באיכותו, בבטיחותו ובטריותו, ואילו הצרכן הישראלי מבקש את אותם מוצרים המיוצאים מאירופה לישראל.

ערך הייצוא החקלאי מישראל לאיחוד האירופי הנו כ- 1.5 מיליארד דולר בשנה, מתוכו כ- 1.1 מיליארד דולר תוצרת טרייה וכ- 400 מיליון דולר תוצרת חקלאית מעובדת. היקף הייצוא לאיחוד האירופאי עומד על כ- 25% מהיקף הייצור החקלאי המקומי. מדינות האיחוד האירופי מהוות את שותפות הסחר החשובות ביותר של ישראל בתחום החקלאות. כ- 80% מסך הייצוא הישראלי של תוצרת חקלאית טרייה ומעובדת מיוצא לאירופה. למעלה מ- 60% מהייצוא לאירופה מקורו בחלקה הדרומי של המדינה (חבל הבשור והערבה) בה כמויות המשקעים אינן עולות על 50 מ"מ בשנה.
 
 
 
 
 
 

 דף הבית  •  יעוץ חקלאי  •  תיירות כפרית  •  חדשות בחקלאות טבע וסביבה  •  מודעות - לוח חקלאי  •  דרושים בחקלאות  •  אינדקס אתרים חקלאיים  •  גינון ונוי  •  מתכונים  •  שרות מנויים חינם  •  RSS  •  לפורטל החקלאי באנגלית