ראשי » חדשות ואירועים - תיירות כפרית
 
 
ביקור במרכזי המבקרים של "מקורות" ביום העצמאות  
   
בואו לבקר אותנו במרכזי המבקרים של חברת "מקורות" ביום העצמאות 20 לאפריל 2010 ובכל ימות השנה בימים א'-ה' ללא תשלום ובתאום מראש  
 
 
 

תאריכים: 14-4-2010

 
   

"מקורות", חברת המים הלאומית, מזמינה אתכם ביום העצמאות התש"ע, 20/4/2010 ובכל ימות השנה לביקורים מהנים ללא תשלום במרכזי המבקרים של קבוצת "מקורות", הפזורים מצפון ועד דרום. תוכלו "ללגום" מפעילויות מים ייחודיות, המתאימות לכל גיל ולכל המשפחה.

מרכז מבקרים אתר אשכול - מקורותחדש ב"מקורות" - מרכז המבקרים "אתר אשכול" - חוויה רב חושית
הסיור שלנו מתחיל במרכז המבקרים החדש של "מקורות" באתר אשכול, הנמצא צפונית לצומת המוביל (כביש 77 לכיוון צומת גולני).. כאן מצפה לכם חוויה רב חושית של מים, אורות, צבעים וצלילים, הכוללת מיצג מרהיב והסבר על מקורות המים בישראל ועל דרכי הטיפול בהם כדי לספקם באיכות מי שתייה מעולה. לאחר מכן אתם הופכים לעובדי "מקורות" במשחק טריוויה מאתגר, ומספקים מים איכותיים לתושבי המדינה בעזרת מכשירי קשר, מסכי מגע ועוד. הסרט שמוקרן בהמשך ממחיש בצורה מרתקת את התהליך שעוברת טיפת המים מהכנרת, ממי התהום או מהים - עד שהיא מגיעה לברזי הבתים. להשלמת החוויה מתקיים ברחבי האתר סיור רגלי או ממונע על רקע נופיה המרהיבים של בקעת בית נטופה.
מספר טלפון לתיאום ביקור: 04-6500664

מרכז המבקרים אתר ספיר - בעקבות המוביל הארצימרכז המבקרים "אתר ספיר" - בעקבות המוביל
צפונית-מערבית לימה (כביש 90), צמוד לאכסניית הנוער "כרי דשא", נגיע למרכז מבקרים נוסף של "מקורות" בצפון, אתר ספיר. הביקור במקום הוא חוויה מופלאה הודות לסיפורים המרתקים שתשמעו בו על הקמתו של "המוביל הארצי" ומערכת אספקת המים לאורכה ולרוחבה של ישראל, בליווי דגם-חתך של "המוביל הארצי" וסרטים. כן מצפה לכם במהלך הביקור סיור בתחנת השאיבה החצובה בהר, שבעזרתה עולים מי הכנרת לגובה של 250 מטר.
אפשר להמשיך בסיור ולהגיע למצפור צ'רה, הצופה לנוף יפהפה של נחל עמוד, לראות את הגיחון (צינורות בצורת U) שהניחה "מקורות" בנחל במבצע שכמו נלקח מסרטי מתח, ולהבין איך חוצים המים את הנחל ועולים לגדה השנייה על פי חוק הכלים השלובים.
מספר טלפון לתיאום ביקור: 04-6714770

מרכז מבקרים מעיינות הירקון של מקורותמרכז המבקרים "מעיינות הירקון" - חוויה והפתעות מעל ובתוך האדמה
למי שמעוניין להתרכז באזור המרכז, מרכז מעיינות הירקון, הנמצא בין פתח-תקווה לראש-העין (מתחת לכביש מספר 483), מציע חוויות והפתעות מעל ובתוך האדמה. בנקודה זו נפגשים מי "המוביל הארצי" ומעיינות הירקון, וממנה הם מתפצלים דרומה, עד למצפה רמון, ומערבה, לגוש דן. הסיור במקום משלב סקירה מרתקת אודות ההיסטוריה של אספקת המים לדרום הארץ ואודות סוגי המים השונים. בנוסף ניתן לצפות במקום בתערוכת צילומים תת-קרקעית נדירה, המציגה את סיפור הקמת "מפעל ירקון-נגב", מפעל המים הראשון של "מקורות", ולסייר במעיינות הירקון החבויים מעבר לכביש בתוך סבך האשלים והצומח.
ניתן להמשיך לסיור בברֵכת "קו השילוח" שביער חולדה ולשמוע על אספקת המים לירושלים מראשית ההתיישבות בכלל, ובמלחמת העצמאות בפרט.
מספר טלפון לתיאום ביקור: 03-9388961

דיזל חולדה - מקורות"דיזל חולדה"
בשנת 1950, לאחר מלחמת השחרור, הקימה חברת "מקורות" את תחנת "דיזל חולדה" כתחנה תת-קרקעית זמנית לאספקת מים לירושלים. התחנה דחפה את המים לצינור שהונח מיד לאחר המלחמה. הצינור, באורך 31 ק"מ ובקוטר 24 אינץ', מכונה "הקו השני לירושלים". הקו הראשון הוקם על ידי הבריטים ב-1936) תחילה הגיעו המים מבריכות מרר ומקידוחי גבעת ברנר, הנמצאים ממערב לנו.
החל משנת 1955 מגיעים המים מ"קו ירקון-נגב מזרחי" העובר בסמוך. בשנת 1953 סיימה "מקורות" להקים את תחנת "חולדה חשמל", שנבנתה קרוב לכאן כתחנה קבועה. "חולדה חשמל" מספקת עד היום כ-10 מיליון מ"ק מים בשנה לירושלים, באמצעות "הקו השני לירושלים". הקו השלישי (1979) והרביעי (1994) הוקמו על ידי "מקורות" צפונית לאזור זה. את מקומה של תחנת "חולדה חשמל" תחליף תחנה חדשה שתחובר ל"קו החמישי לירושלים". הקו יספק לבירה כ-150 מיליון מ"ק בשנה.
תחנת דיזל חולדה פעלה לסירוגין ובהתאם לצורך עד שנות ה-80.
חברת "מקורות" הקימה במקום זה אתר המתעד את תולדות אספקת המים לירושלים בעת החדשה, ואת סיפורם המרתק של הקווים השונים העולים אל העיר.
סיורים מודרכים לקבוצות וליחידים מתקיימים ללא תשלום, בתיאום מראש בטלפון מס': 03-9388961

מרכז מבקרים תחנת שמחה - מקורותמרכז מבקרים "תחנת שמחה" - שילוב של היסטוריה וקִדמה
נסיעה על כביש דורות – רוחמה (כביש 334) תוביל אותנו למרכז המבקרים הדרומי של "מקורות" - תחנת שמחה. זוהי אחת מתחנות אספקת המים המרכזיות של "מקורות" בנגב, והביקור בה הוא מסע במנהרת המים והזמן. המסע מתחיל עוד מראשית ההתיישבות בדרום הארץ, מסביר איך מתמודדת החברה עם האתגר של אספקת מים לאזור שמתאפיין במחסור במקורות מים טבעיים, ומציג את הפיתוחים ואת האמצעים הטכנולוגיים של ימינו. המקום מציע מגוון של פעילויות, הדרכות וסיורים, לרבות ב"מנהרת המשאבות", שהוסבה למוזיאון היסטורי, בצד תצוגה של אביזרי מים משנות ה-50 וגן ארכיאולוגי יפה ומיוחד.
מספר טלפון לתיאום ביקור: 08-6620650

מרכזי המבקרים ייפתחו לקהל הרחב ביום העצמאות 20/4/2010 בין השעות 8:30-15:00 ובכל ימות השנה הביקורים ללא תשלום ובתיאום מראש. קו חיוג חינם לתיאום ביקור בכל האתרים: 1-800-250-270
פרטים נוספים באתר החברה www.mekorot.co.il

 
   
   
 
 
   
 
   

 
   
   
   

 

 
 

 דף הבית  •  יעוץ חקלאי  •  תיירות כפרית  •  חדשות בחקלאות טבע וסביבה  •  מודעות - לוח חקלאי  •  דרושים בחקלאות  •  אינדקס אתרים חקלאיים  •  גינון ונוי  •  מתכונים  •  שרות מנויים חינם  •  RSS  •  לפורטל החקלאי באנגלית